Щотижня публікуємо наших авторів та освітні матеріали від редакції Локусу.

МАТЕРІАЛИ

Ким має бути науковий керівник? Впродовж місяця Локус запитував дослідників із соціальних та гуманітарних наук. Їх думки – в одному матеріалі.
Хто такий науковий керівник?
Hard science, hard-методи та hard-теорії в культурології — Олег Собчук на прикладі мов, техніки та мистецтва робить огляд культурної еволюції як нового напрямку наукових досліджень. У матеріалі авторські добірки літератури, наочні приклади та покликання на корисні інформаційні ресурси.
Дослідження культури як hard science
Олег Собчук
Дмитро Михайлов підготував підбірку філософських шкіл, що осмислюють взаємодію людини та техніки. До огляду увійшли society for philosophy and technology, future of humanity institute та postphenomenology. Автор стисло пояснив, чим займається кожна з шкіл, й вказав за якими виданнями, сайтами та дослідницькими центрами варто слідкувати.
Філософські школи: антропологія техніки
Дмитро Михайлов
Do the changes in party system institutionalization have a positive association with the changes in the level of democracy in Ukraine? Oleksandr Kuchynskyi using a new way of measuring party system institutionalization — party system closure is going to answer the question: if there is an association between the dynamics of party system institutionalization and the level of democracy in Ukraine. The article also contains methodological explanations from the author in the footnotes.
Party System Institutionalization and Democratization of a Political Regime in Ukraine. Paper with methodological explanations
Oleksandr Kuchynskyi
Daria Zaremba is trying to find an answer to the question whether the existing international space law documents provide the necessary legal regulation to the private spaceflights - one of the "mainstream" tendencies of today`s astronautics.
The Rescue and Return Agreement in times of non-governmental spaceflights
Daria Zaremba
Юлія Удовенко досліджує та покращує метод отримання целюлози з бактерій. Нині використання бактеріальної целюлози у промисловості обмежене через високу вартість – 30$ за кілограм проти 2$ за кілограм целюлози з деревини. Дослідниця прагне створити біореактор, який продукуватиме дешевшу екологічну сировину для целюлозно-паперової промисловості.
Прототип біореактора для синтезу бактеріальної целюлози. Етап І
Юлія Удовенко
Огляд окремого напрямку досліджень від фахівця: загальний контекст разом із корисними лінками за темою. Назарій Назаров – про етномузикологію, науку на перетині фольклористики та музикознавства.
Етномузикологія
Назарій Назаров
Роздуми над книжкою Жака Рансьєра «Учитель-незнайко». Ксенія Мейта аналізує педагогічну методу, запропоновану Рансьєром на противагу традиційним підходам у філософії освіти.
Емансипативна методологія Жака Рансьєра. Огляд книжки «Учитель-незнайко»
Ксенія Мейта
Коротко про три популярні стилі цитування від Валерії Максимець: APA, MLA та CHICAGO разом із готовими шаблонами для оформлення робіт за цими стандартами. Шаблони доступні для скачування.
Не ВАКом єдиним: MLA, APA, CHICAGO
Валерія Максимець
Богдан Мамчур розмірковує про можливості та обмеження мультидисциплінарних досліджень людської сексуальності на перехресті біології і соціології. Автор пропонує огляд типових аргументів біологів на користь вродженості сексуальної орієнтації, досліджує їх обґрунтування, наводить приклади вивчення різних аспектів формування сексуальності.
Обмеження та можливості біологічного підходу до теми сексуальної орієнтації
Богдан Мамчур
Анна Ваколюк використовує критичний дискурс-аналіз Нормана Феєркло й аналізує програмні тексти кіберфеміністичного руху 1990-х та сучасного пост-кіберфемінізму.
Cучасні феміністичні рухи:
дискурсивний перехід від кібер- до пост-кіберфемінізму
Анна Ваколюк
На прикладі добірки з шістьох спеціалізованих YouTube-каналів військово-історичного спрямування Валерій Хмельницький показує можливість займатися наукою та поширювати результати досліджень за допомогою нетипових ресурсів.
Дослідження в YouTube: добірка військово-історичних каналів
Валерій Хмельницький
Роздуми над книжкою Джудіт Батлер «Фрейми війни. Чиї життя оплакують?» Єлизавети Гільгурт. Авторка аналізує проект соціальної онтології Батлер та розмірковує про важливість критичної теорії.
Соціальна онтологія Джудіт Батлер. Огляд "Фреймів війни"
Єлизавета Гільгурт
Benjamin Skuse, PhD and science writer, suggests 7 tips for early-career researchers: how to optimize your productivity and why should you choose channels for distribution while writing?
7 tips for writing your first paper
Benjamin Skuse
Стадії research chain у соціальних науках на прикладі статті Петра Копецкі і Марії Спірової «Посади для хлопців? Патерни партійного патронажу в посткомуністичній Європі». Концептуалізація, операціоналізація, формулювання та тестування гіпотези, формування причинно-наслідкового закону – ретельне пояснення всього процесу в одному тексті.
Research chain у соціальних науках
Олександр Кучинський
Поняття "наукова комунікація" асоціюєтсья із популяризацією науки у суспільстві. Авторка наполягає на тому, що це явище набагато складніше й покликане відігравати вирішальну роль у процесі розвитку науки.
Що таке наукова комунікація?
Дар'я Заремба
Аліна Полівода досліджує концепцію герменевтичного діалогу, запропоновану Гансом-Ґеоргом Ґадамером, та розглядає дві стратегії критики ґадамерівського підходу. Авторка принципово не згодна із жодною з цих позицій й пропонує своє тлумачення діалогічності ґадамерівської герменевтики.
Aпологія герменевтичного діалогу
Аліна Полівода
Валерія Максимець аналізує роль комплексу неповноцінності у формуванні гендерних ролей та ділиться враженнями від книги Андре Роша "Перша стать".
Чоловіча ідентичність в книзі Андре Роша «Перша стать»
Валерія Максимець
Будучи студенткою юридичного факультету, Даша Заремба могла говорити про астрофізику без упину. Спектральними контурами зірок авторка почала займатися у Литовській обсерваторії у складі міжнародної групи. Зараз продовжує працювати над дослідженням у Головній астрономічній обсерваторії НАН України.
Даша порівнює спектральні контури гіганта та карлика — зірок одного спектрального класу, що знаходяться на різних стадіях еволюції.
Порівняльний аналіз контурів спектральних ліній карлика та гіганта
Дар'я Заремба
Представляємо критику списків найкращої літератури Гемінгвея, Блума, хейт-листів Набокова та інших. Аліна Яковлєва проаналізувала, як та чи інша книжка стає класикою і запросила нас до дискусії, чи можлива об'єктивність в літературознавстві. Також авторка зробила ще один подарунок читачам: власну табличку алгоритму, за якою кожен зможе обирати, що саме йому читати тут і зараз. У основу алгоритму лягли напрацювання Ж. Батая, Р. Семківа тощо. Для нетерплячих: шукайте алгоритм вибору книжки для прочитання наприкінці статті.
To read or not to read: огляд літературних канонів
Аліна Яковлєва
«Якщо ви вже почали своє становлення як науковці, то можу вас відразу порадувати — ви не мали іншого вибору». Філософ Михайло Кольцов розмірковує про те, що саме визначає науковця, у чому полягає необхідність граничного запитування та чому дослідники не можуть бути одинаками.
Шлях науковця: як потрапляють до науки?
Михайло Кольцов
АРХІВ
Раніше Локус був науково-популярною платформою "Підземка". Прочитати статті наших авторів у Підземці можна тут: