ДОСЛІДЖЕННЯ В YOUTUBE:
ДОБІРКА ВІЙСЬКОВО-ІСТОРИЧНИХ КАНАЛІВ

Валерій Хмельницький
дослідник-початківець
Перегляд освітніх та дослідницьких відео на спеціалізованих YouTube-каналах надають унікальний досвід переживання своєї дослідницької теми, який неможливо отримати за допомогою інших, більш традиційних медіумів: текстів, мап, лекцій чи семінарів.

Різноманітність та унікальність форматів контенту на цьому холдингу допомагають увійти до контексту своєї теми та побачити нові аспекти досліджуваної проблеми. Крім того, у переписці з авторами каналів або в коментарях до освітніх та дослідницьких відео, можна отримати фідбек від спеціалістів та попросити доступ до необхідних джерел й літератури.

За останні роки я багато вільного часу провів у сегменті YouTube, присвяченому збройним конфліктам, тому в мене накопичилося достатньо матеріалу, яким я хочу поділитись у форматі добірки.

Добірку я зробив насамперед для істориків, які тільки шукають себе у власній дисципліні та хочуть познайомитися з напрямком військово-історичних досліджень. Сподіваюся, обрані матеріали стануть в нагоді не лише їм. Наприклад, знання про тактику бою фалангою, як на мене, необхідне дослідникам античної культури для розуміння давньогрецького поліса. Водночас літературознавцеві для аналізу, скажімо, творів Ремарка потрібне знання про реалії траншейних боїв Іпру та Вердену. Так само і спеціалістові з політичних систем Близького Сходу не було б зайвим ознайомитися з перебігом Арабо-Ізраїльських воєн.

Підбірка складається з 6 доволі несхожих між собою каналів, що дозволяють висвітлити весь спектр можливостей, які YouTube може надати дослідникам:
Kings & Generals
The Great War
TIK
Eastory
Military History Visualized
Komissar Binkov`s BattlegroundsKINGS & GENERALS — ІСТОРИЧНІ БИТВИ ІЗ ВВЕДЕННЯМ У ГЛОБАЛЬНИЙ КОНТЕКСТ.

Основний формат каналу Kings & Generals — відео-аналіз історичних військових кампаній з акцентом на найбільш визначних битвах. Тут поєднані красива анімація та розбір стратегічних і тактичних прийомів армій різних епох: від Пелопоннеської війни до Бурі в Пустелі. Перевагою каналу є можливість швидко отримати загальну картину подій, зрозуміти, чи це тобі цікаво, та рухатися далі — заглиблюватися в деталі або шукати щось нове. Окрім основного формату, автори нещодавно почали випускати спецпроекти на кшталт розбору організаційної структури римської армії або документальних матеріалів про давньогрецькі поселення на півночі Індостану.
Kings & Generals радше про популярний, а не науковий формат, однак для першого ознайомлення з конкретними війнами та битвами він цілком згодиться як історикам, так і дослідникам з інших спеціальностей.THE GREAT WAR — ПЕРША СВІТОВА ДО НАЙМЕНШИХ ДЕТАЛЕЙ.

The Great War — найкращий канал для дослідників Першої Світової. Автори за декілька років роботи по тижнях розібрали цей конфлікт у 217 відеооглядах. Окрім основного контенту, на каналі регулярно виходять спецпроекти із висвітлення таких вузьких проблем, як епідемії венеричних хвороб серед солдатів або питань повторного використання артилерійських гільз на Західному фронті. Підписники каналу вже утворили свою спільноту, з якою спікер регулярно спілкується у форматі відповідей на запитання аудиторії. Майже під кожним відео — десятки гілок коментарів з дискусіями щодо уніформи, тактики та озброєння армій Антанти та Четверного союзу. Думаю, найкращим прикладом контенту цього каналу буде спецвипуск про італійські штурмові загони «Ariditi».
Цей проект нещодавно закінчився. Втім, автори обіцяють продовжити в новому форматі з фокусом на 1919 році: аналізуватимуть мирні конференції та подальші локальні конфлікти, спровоковані Першою світовою війною. Разом з тим вони вже створили новий канал, присвячений Другій Світовій.TIK — ФАХОВИЙ ОГЛЯД ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

Щодо 1939-45 років варто звернути увагу на TIK. Цей канал вирізняється найдетальнішим аналізом військових кампаній Другої світової війни. Подачу матеріалу автор організовує на основі порівняльного аналізу наукової літератури та оригінальних джерел: щоденників, автобіографій, офіційних даних. Кожне відео доповнене великою кількістю посилань, приміток та важливих уточнень. Досить часто стрижнем для розповіді стає критика деяких кліше, які існують у дискусіях щодо конкретних операцій. TIK — це той варіант, коли подію не просто імперативно висвітлюють з однієї точки зору. Автор спонукає глядача мислити критично, використовувати критерії оцінки для формування власних висновків, вчить працювати з літературою та документами. Тому цей канал найкраще допоможе дослідникам-початківцям. Для прикладу контенту я б порадив переглянути дев'ятигодинний аналіз британської операції «Crusader» проти німецько-італійських військ у північній Африці 1941 року:
EASTORY — НАЙКРАЩІ АНІМОВАНІ ЗОБРАЖЕННЯ ВІЙСЬКОВИХ КАМПАНІЙ НА ГЛОБАЛЬНІЙ МАПІ

Продовжуючи тему Другої Світової, хотілося б навести приклад каналу з найкращою анімацією на глобальній карті. На Eastory наразі є два потужні відеоаналізи кампаній Вермахта 1941 та 1942 років. Тут справа не тільки в приємному для ока дизайні, а насамперед — у масштабах проведеної роботи. Приміром, у матеріалі про аналіз операції «Барбаросса» на мапі позначені всі номери стратегічних підрозділів країн Осі та Радянського Союзу. Це означає, що за коротким десятихвилинним відео прихований великий об'єм робіт, пов'язаний з дослідженням спеціалізованої літератури стосовно інформації про переміщення кожної окремої радянської дивізії та німецького корпусу під час цієї кампанії. Найцікавіше тут — формат: дослідження здебільшого провели самі підписники каналу, які збирали, впорядковували та передавали інформацію авторам, що перетворювали все в один матеріал:
MILITARY HISTORY VISUALIZED — ТАКТИКА ТА ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА ПІДРОЗДІЛІВ У ІНФОГРАФІЦІ.

Спробуймо тепер перейти від стратегії до тактики, розглянувши канал Military History Visualized, який цікавий нам саме акцентом на тактичних прийомах, організаційній структурі та озброєнні військових підрозділів. З посиланнями на офіційні армійські статути та інструкції автор презентує власні дослідження у вигляді анімованої інфографіки, яка досить непогано допомагає розібратися в характеристиках збройних сил цілого ряду військових конфліктів.

Для прикладу я обрав матеріал про стандартну оборонну тактику німецької роти періоду Другої світової війни:
Стосовно критики можу зазначити, що намагання автора «залізти» у розбір масштабних військових операцій є досить поверхневими у порівнянні із зазначеними вище дослідженнями на каналі TIK.KOMISSAR BINKOV`S BATTLEGROUNDS — МОДЕЛЮВАННЯ ЗБРОЙНИХ КОНФЛІКТІВ.

На останньому каналі цієї добірки йде мова вже не стільки про історію, скільки про аналіз гіпотетичних конфліктів між сучасними державами. Автор досліджує можливі варіанти перебігу бойових дій як між основними геополітичними опонентами сучасної системи міжнародних відносин, так і просто між сусідніми державами на кшталт Бельгії та Голландії. Такий специфічний порівняльний аналіз є непоганим способом дізнатися більше про стан озброєння та організації всіх родів військ кожної окремої держави. Цей формат особливо цікавий тому, що логіка, за якою впроваджується оборонна політика сучасних країн, завжди заснована на принципі «вірогідного супротивника». Під час штабних ігор та військових навчань, сценарії бойових дій розігруються саме за стратегією протистояння збройним силам конкретних держав.

Для прикладу контенту цього каналу оберу матеріал, присвячений моделюванню військового конфлікту між сучасними Китаєм та Індією:
Окрім основного контенту, що прогнозує широкомасштабні протистояння, тут регулярно з'являються матеріали, в яких автор порівнює окремі елементи озброєння: танки, кораблі, літаки та системи ППО. Для політологів цей канал — шанс швидко ввійти в контекст оборонних політик більшості світових держав.

Усі наведені канали могли б стати або місцем початку історичних досліджень, або допоміжними джерелами для дослідників з інших спеціальностей. Звісно, кількість подібних спеціалізованих каналів є набагато більшою — тільки на тематику середньовіччя наразі їх можна знайти більше десятка. Можна припустити, що надалі цей формат буде тільки розвиватися й ми побачимо ще нові способи говорити про історичні події.

Тож формат YouTube-каналів стане вам в нагоді:
  • Якщо вам потрібно швидко ввійти в контекст конкретного історичного періоду.

  • Якщо ви хочете отримати пораду щодо літератури або потребуєте фідбеку від людей, також зацікавлених вашою темою.

  • Якщо ви хочете поглянути на проблему свого дослідження з альтернативного кута зору: у форматі інфографіки, анімації чи відеооглядів.
Наостанок я порекомендую звернути увагу на формат YouTube-каналів дослідникам з усіх сфер знань, адже впевнений, що розвиток подібних альтернативних форматів дослідження відбувається не тільки в соціальних та гуманітарних, а й у природничих та точних науках.